St. Martin de Porres CYO Basketball Schedules 
CYO Home Pledge Registration Clinics Directions Barclays Center
Schedules Contacts Coaches' Corner Photo Gallery Tournament

Schedules for the 2016-2017 Season

Schedules for Instructional League

Instructional League

Instructional Grades K-1:
1 -- coach Chris Hayes; 2 -- coaches Jill and John Kelly; 3 -- coach Andy Learn;
4 -- coach Jenna Pascale; 5 -- coach Matt Hoyt; 6 -- coach Pat Paredes; 7 -- coach Erik Sims;
8 -- coach Rick Schultz
Instructional Grades 2-3:
9 -- coach Alyssa Jansen; 10 -- coach Anne Burger; 11 -- coach Jamie Lown; 12 -- coach Noreen Weatherwax;
13 -- coach Dejae Monique; 14 -- coach Jules Loussedes; 15 -- coach Cassidy Clay; 16 -- coach Anne Burger
Date: Time: Team / Team
Sunday, November 13
  12:30-1:30    Team 1 / Team 2
1:30-2:30   Team 3 / Team 4
2:30-3:30   Team 5 / Team 6
3:30-4:30   Team 7 / Team 8
6:15-7:15   Team 12
7:15-8:15   XXX
Friday, November 18
  5:30 - 6:30 p.m.    Team 9 / Team 10
6:30 - 7:30 p.m.    Team 11 / Team 13
7:30 - 8:30 p.m.    Team 14 / Team 15
Sunday, November 20
No Games
Friday, November 25
No Games
Sunday, November 27
  12:30-1:30 p.m.    Team 2 / Team 4
1:30-2:30 p.m.   Team 6 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 3 / Team 7
3:30-4:30 p.m.   Team 1 / Team 5
Friday, December 2
  5:30 - 6:30 p.m.    Team 1 / Team 6
6:30 - 7:30 p.m.    Team 2 / Team 7
7:30 - 8:30 p.m.    Team 9 / Team 11
Sunday, December 4
  12:30-1:30 p.m.    Team 3 / Team 5
1:30-2:30 p.m.   Team 4 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 15 / Team 12
3:30-4:30 p.m.   Team 13 / Team 14
Friday, December 9
  5:30 - 6:30 p.m.    Team 3 / Team 4
6:30 - 7:30 p.m.    Team 9 / Team 10
7:30 - 8:30 p.m.    XXX
Sunday, December 11
No Games
Friday, December 16
  5:30 - 6:30 p.m.    Team 7 / Team 8
6:30 - 7:30 p.m.    Team 10 / Team 11
7:30 - 8:30 p.m.    Team 14 / Team 15
Sunday, December 18
  12:30-1:30 p.m.    Team 1 / Team 4
1:30-2:30 p.m.   Team 2 / Team 3
2:30-3:30 p.m.   Team 5 / Team 6
3:30-4:30 p.m.   Team 9 / Team 12
Friday, December 23
  5:30-6:30 p.m.  Team 9 / Team 15
6:30-7:30 p.m.   Team 10 / Team 14
7:30-8:30 p.m.   Team 11 / Team 13
Sunday, December 25
No Games. Merry Christmas!
Friday, December 30
No Games. Christmas Vacation
Sunday, January 1
No Games. Happy New Year!
Friday, January 6
  5:30-6:30 p.m.  Team 2 / Team 6
6:30-7:30 p.m.   Team 9 / Team 10
7:30-8:30 p.m.   XXX
Sunday, January 8
  12:30-1:30 p.m.   Team 5 / Team 8
1:30-2:30 p.m.   Team 1 / Team 7
2:30-3:30 p.m.   Team 11 / Team 12
3:30-4:30 p.m.   Team 13 / Team 14
Friday, January 13
  5:30-6:30 p.m.   Team 10 / Team 11
6:30-7:30 p.m.   Team 9 / Team 14
7:30-8:30 p.m.   XXX
Sunday, January 15
  12:30-1:30 p.m.   Team 1 / Team 2
1:30-2:30 p.m.   Team 3 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 4 / Team 7
3:30-4:30 p.m.   Team 13 / Team 15
Friday, January 20
No Games
Sunday, January 22
  12:30-1:00 p.m.   Team 8 / Team 6
1:30-2:30 p.m.   Team 2 / Team 4
2:30-3:30 p.m.   Team 5 / Team 7
3:30-4:30 p.m.   Team 12 / Team 14
Friday, January 27
  5:30-6:30 p.m.   Team 1 / Team 4
6:30-7:30 p.m.   Team 2 / Team 3
7:30-8:30 p.m.   Team 9 / Team 11
Sunday, January 29
  12:30-1:30 p.m.   XXX
1:30-2:30 p.m.   XXX
2:30-3:30 p.m.   Team 10 / Team 13
3:30-4:30 p.m.   Team 12 / Team 15
Friday, February 3
No Game
Sunday, February 5
  12:30-1:30 p.m.   Team 1 / Team 3
1:30-2:30 p.m.   Team 5 / Team 6
2:30-3:30 p.m.   Team 12 / Team 13
3:30-4:30 p.m. XXX
Friday, February 10
  5:30-6:00 p.m.   Team 3 / Team 8
6:30-7:30 p.m.   Team 14 / Team 15
7:30-8:30 p.m.   Team 9 / Team 10
Sunday, February 12
  12:30-1:30 p.m.   Team 2 / Team 7
1:30-2:30 p.m.   Team 1 / Team 5
2:30-3:30 p.m.   Team 4 / Team 6
3:30-4:30 p.m.   Team 11 / Team 12
Friday, February 17
  5:30-6:00 p.m.   Team 11 / Team 14
6:30-7:30 p.m.   Team 13 / Team 15
7:30-8:30 p.m.   XXX
Sunday, February 19
  12:30-1:30 p.m.   Team 3 / Team 5
1:30-2:30 p.m.   Team 6 / Team 7
2:30-3:30 p.m.   Team 4 / Team 8
3:30-4:30 p.m.   Team 10 / Team 12
Friday, February 24
  5:30-6:00 p.m.   Team 11 / Team 15
6:30-7:30 p.m.   Team 9 / Team 13
7:30-8:30 p.m.   XXX
Sunday, February 26
  12:30-1:30 p.m.   Team 2 / Team 5
1:30-2:30 p.m.   Team 7 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 1 / Team 6
3:30-4:30 p.m.   Team 12 / Team 14
Friday, March 3
  5:30-6:00 p.m.   Team 14 / Team 15
6:30-7:30 p.m.   Team 1 / Team 7
7:30-8:30 p.m.   Team 10 / Team 13
Sunday, March 5
  12:30-1:30 p.m.   Team 3 / Team 4
1:30-2:30 p.m.   Team 2 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 5 / Team 6
3:30-4:30 p.m.   Team 9 / Team 12
Friday, March 10
  5:30-6:00 p.m.   Team 10 / Team 15
6:30-7:30 p.m.   Team 11 / Team 13
7:30-8:30 p.m.   XXX
Sunday, March 12
  12:30-1:30 p.m.   Team 2 / Team 6
1:30-2:30 p.m.   Team 1 / Team 3
2:30-3:30 p.m.   Team 4 / Team 7
3:30-4:30 p.m.   Team 5 / Team 8
To Top

Intramural League Girls Grades 4 - 6

Scheduled on Saturdays at 8 a.m. and 9 a.m.

Purple -- coach Jim Gill; Gold -- coaches Andy Learn and Ryan Leone; Blue -- coach Stacey Loughran; Teal -- coach Chris Weisner  
Date: Time: Visitor / Home Team
October 29
  8:00 Purple vs. Gold
9:00 Blue vs. Teal
November 5 - No Games.
St Martin's unavailable.
November 12 - No Games
St. Martin's unavailable
November 19
  8:00 Gold vs. Teal
9:00 Purple vs. Blue
November 26
No Games. Thanksgiving Vacation
December 3
  8:00 Purple vs. Teal
9:00 Gold vs. Blue
December 10 -- No Games
St. Martin's unavailable
December 17
  8:00 Teal vs. Blue
9:00 Gold vs. Purple
December 24 -- No Games
Christmas Eve
December 31 -- No Games
New Year's Eve
January 7
  8:00 Blue vs. Purple
9:00 Teal vs. Gold
January 14
  8:00 Blue vs. Gold
9:00 Teal vs. Purple
January 21
  8:00 Purple vs. Gold
9:00 Blue vs. Teal
January 28
  8:00 Gold vs. Teal
9:00 Purple vs. Blue
February 4 -- No Games
St. Martin's unavailable
February 11
  8:00 Purple vs. Teal
9:00 Gold vs. Blue
February 18
  8:00 Teal vs. Blue
9:00 Gold vs. Purple
February 25
  8:00 Blue vs. Purple
9:00 Teal vs. Gold
March 4
  8:00 Blue vs. Gold
9:00 Teal vs. Purple
March 11
  8:00 #4 vs. #1 seed
9:00 #3 vs. #2 seed
March 18
  8:00 Championship
9:00 All Star Game
May 4 at 5:00 p.m.
Awards Ceremony

To Top

 

Intramural League Girls Grades 7 - 9

Scheduled on Saturdays at 4:00 p.m. and 6:00 p.m. at Gold's Gym

Blue -- coaches Steve Darling and Jay Scully; Gray -- coach Antonio Mazzarelli; Teal -- coach Chris Weisner; Purple -- coach Rodney Young
Date: Time: Visitor / Home Team
November 5
  4:00   Teal vs. Purple
5:00 Blue vs. Gray
November 12
  4:00 Gray vs. Purple
5:00 Blue vs. Teal
November 19
  4:00 Blue vs. Purple
5:00 Gray vs. Teal
November 26
No Games. Thanksgiving Vacation
December 3
  4:00 Purple vs. Teal
5:00 Gray vs. Blue
December 10
  4:00 Purple vs. Gray
5:00 Teal vs. Blue
December 17
  4:00 Purple vs. Blue
5:00 Teal vs. Gray
December 24
No Games. Christmas Eve
December 31
No Games. New Year's Eve
January 7
  4:00 Teal vs. Purple
5:00 Blue vs. Gray
January 14
  4:00 Gray vs. Purple
5:00 Blue vs. Teal
January 21
  4:00 Blue vs. Purple
5:00 Gray vs. Teal
January 28
  4:00 Purple vs. Teal
5:00 Gray vs. Blue
February 4
  4:00 Purple vs. Gray
5:00 Teal vs. Blue
February 11
  4:00 Purple vs. Blue
5:00 Teal vs. Gray
February 18
  4:00 Purple vs. Teal
5:00 Gray vs. Blue
February 25
  4:00 #3 seed vs. #2 seed
5:00 #4 seed vs. #1 seed
March 4
  4:00 Championship Game
5:00 All Star Game
May 4 at 5:00 p.m.
Awards Ceremony

To Top

 

Intramural League Boys Grades 3 - 4

Saturdays between 1:00 p.m. - 3:15 p.m. at St. Martin's gym

1 (Green) coach Martin McQuade; 2 (Black) coach Brian Velsh; 3 (Blue) coach George Batchelor; 4 (Gold) coach Daren Garb; 5 (Ash) coach Dave Birsner; 6 (Red) coach Tom Henry
Date: Time: Team / Team
Saturday, October 29
  6:30 1 vs. 2
7:35 3 vs. 4
Sunday, October 30
  1:00 5 vs. 6
November 19
  1:00 6 vs. 4
2:05 2 vs. 5
3:15 3 vs. 1
November 26
  1:00 1 vs. 5
2:05 2 vs. 4
3:15 3 vs. 6
December 3
  1:00 3 vs. 5
2:05 1 vs. 4
3:15 2 vs. 6
December 10 -- No Games
December 17
  1:00 1 vs. 6
2:05 4 vs. 5
3:15 3 vs. 2
December 24 -- No Games
Christmas Eve
December 31 -- No Games
New Year's Eve
January 7
  1:00 1 vs. 2
2:05 3 vs. 4
3:15 5 vs. 6
January 14
  1:00 6 vs. 4
2:05 2 vs. 5
3:15 3 vs. 1
January 21
  1:00 1 vs. 5
2:05 2 vs. 4
3:15 3 vs. 6
January 28
  1:00 3 vs. 5
2:05 2 vs. 6
3:15 1 vs. 4
February 4 -- No Games.
February 11
  1:00 1 vs. 6
2:05 4 vs. 5
3:15 3 vs. 2
February 18
  1:00 1 vs. 2
2:05 3 vs. 4
3:15 5 vs. 6
February 25 -- No Games.
March 4: PlayOffs Begin
All Teams Play.
March 11: Semi-Finals.
All Teams Play.
March 18: Championship and All-Star Game

To Top

Intramural League Boys Grades 5 - 6

Saturdays at 10:00, 11:00 and noon at St. Martins.

1 (Gray) coach Tim Murray; 2 (Red) coach Keith Strickland; 3 (Black) coach Sean Rasdall; 4 (Orange) Evelio Lopez; 5 (Blue) coach Stephen Darling;
Date: Time: Team / Team
October 29
    10:00   1 (Gray) / 3 (Black)
  11:00   4 (Orange) / 5 (Blue)
  12:00   5 (Blue) / 2 (Red)
November 5 and 12 -- No Games
November 19
    10:00   1 (Gray) / 5 (Blue)
  11:00   1 (Gray) / 2 (Red)
  12:00   4 (Orange) / 3 (Black)
December 3
    10:00   1 (Gray) / 4 (Orange)
  11:00   5 (Blue) / 3 (Black)
  12:00   5 (Black) / 2 (Red)
November 10 -- No Games
December 17
    10:00   4 (Orange) / 2 (Red)
  11:00   4 (Orange) / 5 (Blue)
  12:00   1 (Gray) / 3 (Black)
December 24 -- No Games
Christmas Eve
December 31 -- No Games
New Year's Eve
January 7
    10:00   4 (Orange) / 3 (Black)
  11:00   2 (Red) / 1 (Gray)
  12:00   2 (Red) / 5 (Blue)
January 14
    10:00   1 (Gray) / 5 (Blue)
  11:00   1 (Gray) / 2 (Red)
  12:00   4 (Orange) / 3 (Black)
January 21
    10:00   4 (Orange) / 2 (Red)
  11:00   4 (Orange) / 5 (Blue)
  12:00   1 (Gray) / 3 (Black)
January 28
    10:00   4 (Orange) / 1 (Gray)
  11:00   2 (Red) / 3 (Black)
  12:00   2 (Red) / 5 (Blue)
February 4 -- Make-Up Games
    10:00   1 (Gray) / 3 (Black)
  11:00   4 (Orange) / 5 (Blue)
  12:00   4 (Orange) / 2 (Red)
February 11
    10:00   5 (Blue) / 1 (Gray)
  11:00   5 (Blue) / 3 (Black)
  12:00   2 (Red) / 4 (Orange)
February 18
    10:00   1 (Gray) / 4 (Orange)
  11:00   3 (Black) / 5 (Blue)
  12:00   3 (Black) / 2 (Red)
February 25 -- Playoffs
    10:00   Seed #1 vs. Seed #4
  11:00   Seed #2 vs. Seed #3
TBD - Championship

To Top

 

Intramural League Boys Grades 7 - 9

Saturdays between 11:00 a.m. - 3:45 p.m. at Gold's Gym.

1 (Light Blue) coach Mark Cassidy; 2 (Orange) coach Vinny Diciarnio; 3 (Blue) coach Eric Schmauch; 4 (Salmon) coach Ramona Rasdall; 5 (Yellow) coach Tom Feola; 6 (Green) coach Shawn Scianna; 7 (Gray) coach McCourt/Kelly 8 (Red) coach Evelio Lopez
Date: Time: Team / Team
November 5
  11:00   7 (Gray) vs. 2 (Orange)  
12:15   3 (Blue) vs. 6 (Green)  
1:30   8 (Red) vs. 1 (Light Blue)  
2:45   4 (Salmon) vs. 5 (Yellow)  
November 12
  11:00   1 (Light Blue) vs. 7 (Gray)  
12:15   6 (Green) vs. 4 (Salmon)  
1:30   5 (Yellow) vs. 3 (Blue)  
2:45   2 (Orange) vs. 8 (Red)  
November 19
  11:00   6 (Green) vs. 1 (Light Blue)  
12:15   3 (Blue) vs. 7 (Gray)  
1:30   5 (Yellow) vs. 2 (Orange)  
2:45   4 (Salmon) vs. 8 (Red)  
November 26
  11:00   7 (Gray) vs. 4 (Salmon)  
12:15   1 (Light Blue) vs. 5 (Yellow)  
1:30   2 (Orange) vs. 3 (Blue)  
2:45   6 (Green) vs. 8 (Red)  
December 3
  11:00   4 (Salmon) vs. 1 (Light Blue)  
12:15   5 (Yellow) vs. 7 (Gray)  
1:30   3 (Blue) vs. 8 (Red)  
2:45   6 (Green) vs. 2 (Orange)  
December 10
  11:00   1 (Light Blue) vs. 3 (Blue)  
12:15   2 (Orange) vs. 4 (Salmon) 
1:30   5 (Yellow) vs. 6 (Green)  
2:45   8 (Red) vs. 7 (Gray)  
December 17
  11:00   7 (Gray) vs. 6 (Green)  
12:15   3 (Blue) vs. 4 (Salmon)  
1:30   8 (Red) vs. 5 (Yellow)  
2:45   2 (Orange) vs. 1 (Light Blue)  
December 24 -- No Games.
Christmas Eve.
December 31 -- No Games.
New Year's Eve.
January 10 -- No Games.
January 17
  11:00   2 (Orange) vs. 7 (Gray)  
12:15   6 (Green) vs. 3 (Blue)  
1:30   8 (Red) vs. 1 (Light Blue)  
2:45   5 (Yellow) vs. 4 (Salmon)  
January 14
  11:00   4 (Salmon) vs. 6 (Green)  
12:15   7 (Gray) vs. 1 (Light Blue)  
1:30   3 (Blue) vs. 5 (Yellow)  
2:45   8 (Red) vs. 2 (Orange)  
January 21  
  11:00   7 (Gray) vs. 3 (Blue) 
12:15   2 (Orange) vs. 5 (Yellow)  
1:30   8 (Red) vs. 4 (Salmon)  
2:45   1 (Light Blue) vs. 6 (Green)  
January 28
  11:00   3 (Blue) vs. 2 (Orange)  
12:15   4 (Salmon) vs. 7 (Gray)  
1:30   5 (Yellow) vs. 1 (Light Blue)  
2:45   6 (Green) vs. 8 (Red)  
February 4
  11:00   1 (Light Blue) vs. 4 (Salmon)  
12:15   2 (Orange) vs. 6 (Green)  
1:30   8 (Red) vs. 3 (Blue)  
2:45   7 (Gray) vs. 5 (Yellow)  
February 11
  11:00  4 (Salmon) vs. 2 (Orange)
12:15   6 (Green) vs. 5 (Yellow)  
1:30   3 (Blue) vs. 1 (Light Blue) 
2:45   7 (Gray) vs. 8 (Red) 
February 18
  11:00  6 (Green) vs. 7 (Gray)
12:15   1 (Light Blue) vs. 2 (Orange) 
1:30   5 (Yellow) vs. 8 (Red)
2:45   4 (Salmon) vs. 3 (Blue)
February 25 - PlayOffs
March 4 - PlayOffs

To Top

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.